Tesettür Aksesuar - Sahranur Moda

Aksesuar – Tesettür Aksesuar

Tesettür Aksesuar

Aksesuar

Öncelikle tesettür giyimin ne olduğundan ve ülkemiz için neden önemli olduğundan biraz bahsedelim. Tesettür giyimin bir başka deyişi, kapalı giyinmektir. Bu bir giyim tarzıdır, fakat daha çok İslam ülkelerine ait ve inançlarına ait bir giyim tarzı olmaktadır.

Bu sadece kadınlara özgü bir giyim tarzıdır. İslam ülkelerinde yaşayan ve Müslüman olan kadınların kapalı, yani tesettürlü, dolayısıyla hiçbir vücut hattı görünmeyecek şekilde giyinmesi gerekiyor. Bu çok önemlidir ve bunun için uzun elbiseler ya da pantolon veya benzeri giyim ürünleri giymek isterlerse, üzerinden tunik veya uzunlamasına bir kumaş ile bacak hatlarını örtmesi gerekecektir. Tesettürlü giyim bir moda değildir, bir giyim tarzıdır, fakat bunun içinde farklı modalar tasarlanmıştır.

Tesettür Aksesuarları Nedir?

Aksesuarlardan bahsedince çoğu kadınların aklında fular, takı ve benzeri aksesuar ürünleri gelmektedir, fakat tesettürlü bir giyim için en önemli aksesuar eşarptır ve bunun yanı sıra diğer aksesuarlar ise eşarbın veya giyişinin üzerine takılabilecek takılar olmaktadır. Bu sebeple tesettür aksesuar aslında çok belirgin aksesuarlardır. Tesettürde önemli olan bir kadının bütün hatlarının kapanmasıdır. Dışarıya sadece yüzü ve elleri görünür, saçları dahi görünmez. Evin içerisinde bir kadın istediği gibi giyinebilir, fakat dışarıya çıktığında her zaman kapalı, yani tesettürlü olmak zorundadır. Tesettür aksesuarı olarak kabul edilen eşarplarda çok farklı tasarımlarda ve desenlerde oluşmaktadır. İnternetten ve tesettür giyim satan mağazalarda görebilirsiniz.

Giysi Üzerinde Tesettür Aksesuarları

Özellikle gelin olacak kadınlar için tesettür aksesuarları çok önemsenmektedir. Normalde de tesettürlü giyiniyorsa, bir kadın gelinliğinin de tesettürlü bir tasarımda olmasını isteyecektir. Tesettürlü bir gelinliğin en önemli tarafı gelinin sadece ellerinin ve yüzünün görüleceği şekilde, geriye kalan her yerin kapalı olmasıdır. Tesettür gelinlikte, bir gelinlik ve üzerine bir eşarp olmaktadır. Tesettür aksesuar olarak adlandırılan aksesuarlarda, bir gelin tacı olabilir veya elbisenin üzerine konulabilecek takılar olabilir. Eşarbın üzerine bir file şeklinde takılan taçlar olabilir. Tesettür aksesuarları çok abartılı değildir. Aksine kadını daha güzel gösterebilmek adına veya kadının yüzünün biraz daha ortaya çıkması için takılan takılardır.

Eğer sizde tesettürlü giyiniyorsanız ve tesettür aksesuarları kullanmak isterseniz, öncelikle size uygun bir eşarp seçmekle başlayabilirsiniz. Eskiden sadece pazarlarda satılan tesettür giyim ürünleri artık normal mağazalarda da satıldığından, her gün rahatlıkla istediğiniz eşarp türünü bulabilirsiniz. Tesettür aksesuarı olarak ta giysinizin üzerine takabileceğiniz basit bir broş veya kolye ya da bileğinize takabileceğiniz bir bileklik olabilir. Tesettür aksesuarı aslında her şey olabilir. Biraz daha abartılı bir aksesuar isterseniz, onlarda gelin taçları veya gelinlerin üzerine takılabilecek aksesuarlar olabilir. Tesettürlü giyimde çok fazla aksesuar kullanımı yoktur. Zaten en büyük ve en önemli aksesuar kadının eşarbıdır. Kendisine ve elbisesine uygun bir eşarp seçtikten sonra, her şey tamamlanmış oluyor.

ALIŞVERİŞ

Yazar: sahranur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir